Bunu Paylaş
İletişime Geç
//OBSS ‘DE STAJYER OLMAK

OBSS ‘DE STAJYER OLMAK

Herkese Merhaba 🙂 Staj yaptığım firma olan OBSS ile ilgili edindiğim tecrübelerimi paylaşmak istedim.

OBSS
2005 yılında Zafer Şen ve Oğuz Keskin tarafından kurulan , günümüzde teknoloji firmalarına / departmanlarına outsource destek veren yazılım şirketidir. Ayrıca OBSS Atlassian’ın Türkiye’de ki ilk Platinum partneridir. Atlassian’ın iç pazardaki payının yaklaşık %50 sini oluşturmaktadır. Bilkent Cyberpark(Ankara) , İstanbul Teknopark(İstanbul) ve dış kaynaklar dahil 500 e yakın çalışanı bulunmaktadır.Bir çok mentörlük, burs, staj hackathon programları düzenlemektedir.

Süreç

OBSS ile tanışmam okulumda afişini gördüğüm burs programına başvurmam ile oldu. İlk başvurduğum andan stajımın sonuna kadar ki süreçte harika bir iletişim süreci beni karşıladı. Gerek olumsuz dönüş aldığım burs programı sürecinde gerekse olumlu dönüş aldığım staj programı sürecinde güler yüzlü , yardımsever insan kaynakları çalışanları vardı. Ankara’da yaşadığımdan dolayı başvuru sürecinde firma ile görüşmeleri Skype üzerinden gerçekleştirdim.
Skype görüşmelerinde teknik bilgiden daha çok sizi tanımaya yönelik sorular soruluyor ve sohbet havasında geçiyor. İki Skype görüşmesi ve bir online kodlama test sonucunda Java Summer School programına kabul edildim. Ankara’da yaşamama rağmen işi merkezinde görmek adına İstanbul ofisinde staj yapmayı tercih ettim. Staj süremin ilk 25 iş gününü İstanbul ofisinde,kalan 5 iş gününü ise Ankara ofisinde çalışarak her iki ofisi de görme şansım oldu. Kurumsalda çalışmanın ne demek olduğunu iyi bir şekilde tecrübe edindim.

OBSS toplamda 4 staj programını eş zamanlı olarak yürütüyor.

 • Java Summer School
 • Summer Internship Program
 • Atlassian Summer Internship
 • Mobile IOS and Android Development Young talent Program

Java Summer School

OBSS’in Ankara ve İstanbul’daki ofislerinde eş zamanlı olarak başlıyor. Programın ilk 2 haftasında Java Core ve Java EE eğitimlerini içeren 80 saatlik hızlandırılmış eğitim veriliyor. 2. haftanın sonunda alınan eğitim konularını içeren bir sınav yapılıyor. Bu sınavın sonucuna ve eğitmenin kanaatine göre 2. tura devam ediyorsunuz. Eğer sınav sonucunuz iyi değil ise konuların daha iyi pekişmesi adına size ödev seti veriliyor. 3. ve 4. haftalar ders olarak Spring ve React konularını içeriyor. Programın sonunda yapılan yarışmada ise birinciye Ipad ödülü veriliyor.
Java Core ve Java EE konularını OBSS ‘de Architect olarak çalışan Servet Deniz Aldıkaçtı hocamız anlattı .-Bence meslekte çok başarılı bilgili bir mühendis ve bir o kadar da iyi bir eğitmen.-
Programın 3. ve 4. haftasına OBSS’de  Senior Software Architect olarak çalışan Olcay Orakçı hocamız devam etti .Mesleki hayatta işimize yarayacak kısımlara değinerek anlaşılır bir şekilde bize aktardı.

Eğer anlatılanların üzerine düşerseniz Java’nın temellerinden başlayarak Java EE Restful web servisleri, SpringBoot Maven , React gibi konulara hakim olabilir. 1 ayın sonunda Full stack olarak bir web projesi geliştirebilirsiniz.

Summer Internship Program

Internship programı Java EE’ye daha iyi hakim olan kişiler için oluşturulmuş bir staj programı ve tamamen yarışma formatında. Bu program da Spring Boot ile bir İK(insan kaynakları) projesi oluşturmanız isteniyor. Temel gereksinimler belirlendikten sonra gerisi sizin hayal gücünüze kalmış. OBSS çalışanlarıyla aynı ortamda bir ay boyunca projenizi geliştiriyorsunuz. Programın sonunda derecelendirme yapılıyor ve 1. yi San Francisco ya  Oracle Code One Konferası’na gönderiyorlar. 😉

Atlassian Summer Internship

Atlassian programında ise Atlassian’ın ürünleri hakkında eğitim veriliyor. Stajyerler kodlamadan daha çok işin Business kısmı ile haşır neşir oluyorlar. Sayılarının azlığından mı bilinmez daha samimi bir ortamları var.

Mobile IOS and Android Development Young talent Programı hakkında pek fazla bilgiye sahip değilim ama bu programa katılan stajyer sayısının 3 4 civarı olduğunu biliyorum.

Genel Olarak

OBSS’i diğer firmalardan ayıran belki de en önemli özelliği insan ilişkileri.
Bir öğrenci olarak bazı firmalar gibi stajyerleri fazlalık olarak görmeyip çalışma arkadaşları gibi görmeleri daima güler yüzlü olmaları beni mutlu etti Daha firmaya geldiğimiz ilk günlerde bizi kendi sosyal ağları olan Intouch (Çalışanların paylaşım yapabildikleri birbirlerine geri bildirimlerde bulunabildiği bir mobil uygulama) sistemine dahil ettiler. Yüze yakın stajyerin gelişimini yakından takip edip aralıklarla yüz yüze ve anketlerle geri bildirim topladılar. OBSS’in başarısındaki en büyük etken de bu bence bir futbol takımının altyapıdan futbolcu yetiştirmesi gibi ekibine katacağı kişileri öğrencilikten itibaren takip ediyor yatırım yapıyor ve bünyesine katıyor.

Ek bilgiler 🙂

 • Deniz Hoca’nın dersine geç kalma ihtimaline karşın önceden fıkra,hikaye ve design pattern ezberi yapın.
 • Boş bir vaktinizde Deniz Hoca’nın soyadının hikayesini dinleyin. 🙂
 • Çalışanlardan olabildiğince bilgi ve tecrübe olarak yararlanın. Kime soru sorduysam samimi bir şekilde yardımcı oldular.
 • OBSS ‘de staj yapmak yarış gibi bir şey. Sürekli bir şeyleri yetiştirmeye veya daha iyisini yapmaya çalışıyorsunuz. Tempoya ayak uydurmaya çalışın.
 • Ayrıca merak edenler için başlangıç maaşları’da gayet iyi. 5k 🙂

Verimli bir staj dönemi geçirmemi sağlayan OBSS ailesine teşekkürü borç bilirim.

 • 1.687 views
 • 0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Kategoriler

© ismetseyhan.com 2018 / Tüm hakları saklıdır.

İletişime Geç
Kapat