Bunu Paylaş
İletişime Geç
//Hangi Programlama Dili ile Başlamalıyım?

Hangi Programlama Dili ile Başlamalıyım?

Kodlamayı öğrenmeye karar verdikten sonra en zor soru ile karşı karşıyasınız. “Programlamaya hangi yazılım dilinden  başlamalıyım?“. Yeni başlayan biri için yazılım dünyası bir derya iken başlangıç yapmak bu sonsuz derya ya açılmak olsa gerek. Siz gerçekten öğrenmeye kararlıysanız; bir dili öğrendikten,programlamanın mantığını anladıktan sonra diğer bir dile geçmeniz 1 gün de dahi olabilir.Öncelikle kaygılarınızı yenmekle ve yanlışlarınızı düzeltmekle başlayalım.

 

Sahip olabileceğiniz ilk kaygılar

  1. Balığa odaklanmak

Bu işi bir hobi olarak yapmak istiyor olabilir  ya da hayatınızın geri kalanında geçiminizi programlama ile sağlamak istiyor olabilirsiniz.Hangi seçenek sizin için doğru olursa olsun bir dil ile yetinmeyin.”Ben Java’ yı çok iyi biliyorum. Nasıl olsa geçerliliği olan bir dil, ben bu dil ile geçimimi sağlarım.”şeklindeki algılara düşmeyin.Bazı insanlar bir programlama dili içinde başarılı bir kariyere sahip iken çoğu geliştirici bir çok yazılım dilini bilir,kendileri için doğru olan dili bulana kadar odağını değiştirir. Diyelim ki Çalıştığınız şirkette Java yazılımcısı olarak çalışıyorsunuz.Şirketiniz size artık mevcut ihtiyaçların Java dili ile  karşılanmadığını  sizden ‘x’ dili ile kodlarınızı yazmanızı istedi.Ben o dili bilmiyorum yazamam diyebilecek lüksünüz olmayabilir.Hayat boyu öğrenen olacaksınız, bu nedenle kariyeriniz boyunca birçok farklı programlama dili öğrenmeyi deneyin.

Bir dilden çok öğrenmeyi öğrenin.Balığa değil balık tutmaya odaklanın.

2.Programlama dilleri birbirinden çok farklı gözüküyor

Programlama dilleri farklı farklı sözdizimine veya kurallara sahip olabiliyor. Her dil belli bir amaç için geliştirilmiş olsa da güzel haber hepsinin ortak kavramları bulundurmasıdır.Örneğin  siz bir while, for döngüsünün çalışma mantığını anladıysanız C de kullandığınızı bu yapıyı Java’da da kullanmak  zor olmayacaktır. Bir dil öğrenmek bir sonraki dili öğrenmeyi kolaylaştıracaktır. Bir sonraki programlama dilini seçerken de ilk dilinizde öğrendiğiniz şeylerin oturmasına ve bilginize yeni şeyler eklenmesine fayda sağlayacaktır.

Kendi hayatımdan örnek verecek olursam Hacettepe Üniversitesi’nde programlamaya Python programlama dili ile başladım. Python’u detaylıca öğrenmem bir dönemimi alırken C’ yazılım diline geçmem sadece 2 haftamı aldı.Python ile öğrendiğim kavramları C’ nin sözdizimine kurallarına ve özel durumlarına bakarak kodlarımı C’ dilinde de yazabildim.

3.Yanlış dili seçersem ne olur?

Bazı dilleri öğrenmek diğerlerinden daha zor olabiliyor .Diyelim ki başlamak için zor olan sözdiziminde bir ton ayrıntı olan  bir dili seçtiniz. Bilgisayar başında geçen onca zaman sizin hevesinizi isteğinizi kırabilir.Buna izin vermeyin. Kod yazarken sorunlarla karşılaşan tek siz değilsiniz. R10 , wmaracı , gibi  çevrimiçi forumlarda sorular sorun; diğer öğrencilerin ve geliştiricilerin birbirlerine yardım etmeye istediklerini göreceksiniz. Sabırlı olun ve meydan okuyun, bir kez üstesinden gelince, başardığınız şeyden gurur duyacaksınız. Bir dildeki temel kavramları öğrendikten sonra, sonraki kavramların daha zor olduğunu görebilirsiniz. Vazgeçmek istediğinizde,  çalışmak için çabalayın, iyi not alın ve olabildiğince fazla bilgi edinin. Kendinizi iterek bir şeyler öğrenebileceğinizi göreceksiniz.

Unutmayalım ki hangi dili öğrenmek için çabalarsak çabalayalım sonucunda başarısız da olsak bizim için birer tecrübedir.

Hangi programlama dilleri arasından seçim yapabilirsiniz?

İlk kaygılarımızı aştığımıza göre  artık kodlamaya başlamanın zamanı geldi. Kodlamada yeniyseniz, aşağıdaki yazılım dilleri  dikkatinizi çekebilecek temel modern programlama dilleridir.Seçimimizi yapmadan önce bu dilleri tanıyalım.

1.HTML ve CSS       html ile ilgili görsel sonucu

İnsanlar çoğunlukla Html Css öğrenerek kodlamaya başlarlar. Bu 2 dil, statik web sayfaları oluşturmak için gereklidir. Basit web sitelerinden muazzam ve karmaşık uygulamalara kadar bir sürü web’deki her şeyin temelini oluşturuyorlar. 

HTML (HyperText Markup Language) tüm metni, bağlantıları, görüntüleri ve bir web sitesinde bulunan diğer içerikleri yapılandırır. İşaretleme dilidir. CSS (Cascading Style Sheets), web sayfası görünümünü şekillendiren renk, düzen ve stil dediğimiz diğer görselleri yapan dildir. Web siteleri yapmakla ilgileniyorsanız, kesinlikle HTML ve CSS ile başlamayı tercih etmek isteyeceksiniz.

2.JavaScript     js icon ile ilgili görsel sonucu

JavaScript birçok insan için ilk programlama dilidir. HTML ve CSS öğrenildikten sonra atılması gereken mantıklı bir sonraki adım. JavaScript, web sitelerine birkaç etkileşimli özellik eklemeyi amaçlayan basit bir web programlama dili olarak başladı – ancak dünyanın neredeyse tüm web sitelerinde kullanılan inanılmaz derecede güçlü bir programlama dili haline geldi. JavaScript’i öğrenmek, sizi daha genel amaçlı bir dil haline gelmeye devam etmesi nedeniyle, becerilerini bilge olarak iyi bir yere yerleştirecektir .

Html ile belirlediğimiz bir alanı Css ile göze hitap eder şekle getirebilir,JavaScript ile fonksiyonellik kazandırabiliriz. Basit bir dille anlatmak istersek:

 • Html: Üst tarafta bir kutu olsun.(işaret)
 • Css:  Bu kutunun köşeleri oval ve rengi kırmızı olsun.(işaret)
 • JS:   Bu kutunun içinde bir buton olsun ve tıkladığımızda bize bildirim göstersin.(iş yapan)

Web sitesi tasarımların da bu 3 dil birlikte kullanılır.

3.PHP      php ile ilgili görsel sonucu

PHP en popüler web dillerinden biridir – aynı zamanda web sitelerindeki bilgileri yönetmek  için tasarlanmış ilk erişilebilir programlama dillerinden biridir. Wikipedia veya Facebook kullandıysanız, PHP tarafından desteklenen bir site kullandınız demektir. Webin neredeyse % 27’si PHP ile oluşturulmuştur.Geliştiriciler, PHP’yi severek kullanıyor. Çünkü web sitelerine dinamik bilgi kolayca eklemenizi sağlıyor ve kullanıcılarınız hakkında bilgi erişebilmeniz  depolayabilmeniz için veritabanlarını düzenlemede çok başarılıdır.

4.Python python ile ilgili görsel sonucu

Python, yeni başlayanlar için mükemmel bir dildir, çünkü okumak ve anlamak oldukça kolaydır. Yapmak istediğiniz herhangi bir şey varsa, Python ile  basit ve az kodlarla yapabilirsiniz. ABD Hükümeti istatistiksel analiz ve görselleştirme yapmak için Python kullanıyor. Disney, Pixar ve Lucasfilm bile filmlerinde daha gerçekçi efektler eklemek için Python kullanıyor. YouTube, Instagram ve Reddit gibi büyük web sitelerinde de Python kullanılır.Ayrıca IEEE Spectrum’a göre Python Dünyada en çok tercih edilen yazılım dilleri sıralamasında 1.sırada.

Python’a yeni başlayacaklar için buradan  gerekli olan IDE programına ve kurulumuna ulaşabilir.

5.iOS: Objective-C ve Swift     swift ios ile ilgili görsel sonucu

Objective-C ve Swift aynı şeyi yapmak için kullanılan iki dildir  iPhone veya iPad gibi Apple cihazları için uygulamalar oluşturmanızı sağlar. Objective-C C temellidir ve öğrenmek için biraz ayrıntılı ve zorlayıcı bir dildir – ancak yazdığınız kodun Apple’nızda çalıştığını görmek size çekici gelebilir. Swift ise Apple tarafından iOS ve OS X platformlarına iOS ve Mac uygulamaları geliştirmek için oluşturulan, derlenerek çalışan güçlü ve kullanımı kolay, nesne yönelimli bir programlama dili olarak tanımlanır.

6.Android: Java ve Kotlin  java ile ilgili görsel sonucu

Java JavaScript ile alakalı değildir. Günümüzde Java, Amazon ve Gmail gibi web uygulamalarını güçlendirmek için kullanılmaktadır; bankalar ve hastaneler gibi kritik kurumsal uygulamalarda da Android Uygulamalarını güçlendirmektedir. Bu nedenle mobil geliştirme ile ilgileniyorsanız iyi bir seçimdir. Google nın Andoid Studio Programıyla Java dilini bilerek  android için mobil uygulamalar oluşturabilirsiniz.

Kotlin,2011’de JetBrains tarafından oluşturulan daha kolay okunur ve  daha verimli Java sürümüdür. Ancak, Kotlin’in sunduğu kodlama kolaylığından gerçekten anlayabilmeniz ve yararlanabilmeniz için Java’yı ilk önce öğrenmemiz gerekir.

Senin için en uygunu hangisi?

Ne yapmak istiyorsun?

Bu, cevaplanması gereken en zorlu soruların başında gelir. Ne yapmak istediğinizi bilmek, ‘önce hangi programlama dili öğreneceğim’ sorusunu hızlı bir şekilde çözer – çünkü dil, gitmek istediğiniz yere ulaşmak için yalnızca bir araçtır.

Ne yapmak istediğinizi bilmiyorsanız, Bu gibi siteler üzerinden topluluklara girebilir yaptıkları projeleri inceleyebilirsin.Tamamlanmış projeleri kendin için sorun olarak görüp tekrardan yazmaya çalışabilirsin.En kolay olandan başlayın. Ayrıca Programlamayı bir amaç için öğrenmek istiyorsan-Ne yapmak istediğini biliyorsan  CarlCheo tarafından hazırlanmış olan infografiği seçimine yardımcı olacaktır.

Kısa notlar:

 • Buradan HTML CSS ve JavaScripti bir arada kullanarak web üzerinden uygulamalar oluşturabilirsin.
 • Python’a yeni başlayacaklar için buradan  gerekli olan IDE programına ve kurulumuna ulaşabilirsin.
 • CarlCheo tarafından hazırlanmış  yol gösterici infografiğe buradan ulaşabilirsin.
 • IEEE Spectrum 2017  Dünyada en çok tercih edilen yazılım dilleri sıralamasına buradan ulaşabilirsin.
 • Merak ettiğin ve sormak istediğin şeyleri alttaki  iletişim formuna yazabilir veya mail adresime gönderebilirsin.

 

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]

 

 • 6.975 views
 • 1 Comment
1 thought on “Hangi Programlama Dili ile Başlamalıyım?
 • Selçuk KARAAĞAÇ

  hocam öncelikle bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz yazılarınızın devamını bekliyoruz temel bilgisayar bilgisi olan bir birey programlama dili öğrenebilir mi öğrenmek istersen hangi programdan başlamalı?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

Kategoriler

© ismetseyhan.com 2018 / Tüm hakları saklıdır.

İletişime Geç
Kapat